a a a

Bulwary Adam Musiuk

Adam Musiuk, Radny, wykształcenie wyższe, doktorat w dyscyplinie naukowej budownictwo, adiunkt Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.
Od 15 lat prowadzi odbudowę klasztoru w Supraślu oraz pomaga w pozyskiwaniu środków na ten cel (w tym czasie pozyskano ponad 10 milionów złotych dotacji). Społecznie prowadził i doradzał w budowach monasterów w Zwierkach i w Wojnowie, cerkwi w Królowym Moście i w Bielsku Podlaskim, soboru św. Mikołaja i cerkwi pw. Wszystkich Świętych w Białymstoku. Od 2001 roku jest członkiem Komisji Opieki Nad Zabytkami Warszawskiej Metropolii Prawosławnej. W roku 2006, wraz z grupą przyjaciół, zainicjował powstanie prawosławnej szkoły im. św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.

 

 

Kiedy kilka miesięcy temu rozwiałem z o. Michałem Czykwinem o organizowanym przez parafię św. Jana Teologa w Białymstoku festiwalu Vidovdan doszliśmy do wspólnego wniosku, że świetnym rozwiązaniem była by organizacja koncertu finałowego w pobliżu cerkwi parafialnej – tak jak to często bywa na Bałkanach. W najśmielszych swoich snach nie pomyślałem, że taka szansa pojawi się bardzo szybko. Podczas jednej z wiosennych sesji Rady Miasta Białegostoku, przedstawiona została propozycja przyjęcia uchwały o budżecie obywatelskim. Od razu przypomniałem sobie o rozmowie z o. Michałem i, jako radny, głosowałem za przyjęciem uchwały licząc, że taki budżet może być szansą na zrealizowanie postulatów naszej rozmowy.
Jakie zadania ma budżet obywatelski Białegostoku? Otóż w ramach tego projektu mieszkańcy miasta mogą zgłaszać swoje propozycje inwestycji. Następnie odbędzie się głosowanie i zadania, które uzyskają największą liczbę głosów zostaną zrealizowane. Na wykonanie najlepszych zadań przewidziano kwotę 10 mln złotych.
Pojawia się więc przed nami zadanie trudne, bo nasz, wywodzący się z prawosławnego środowiska, pomysł, stanie w szranki z innymi inicjatywami. Zadanie to jest jednak wykonalne, ponieważ społeczność prawosławna w takich chwilach, gdy potrzebna jest mobilizacji, zawsze stawała na wysokości zdania. Przypominają się mi się tu słowa naszego metropolity Sawy, który po odzyskania klasztoru w Supraślu powiedział: ”Nasze pokolenie nie będzie nic warte jeśli nie odbuduje monasteru”. Po ponad dwudziestu latach, widzimy jak na naszych oczach, naszymi ofiarami odradza się Supraska Ławra. Okazało się, że jako pokolenie poradziliśmy!
Wspólnie z proboszczem parafii św. Jana Teologa o. Markiem Wawreniukiem oraz o. Michałem Czykwinem wpadliśmy na pomysł  kolejnej inwestycji: wybudowania Bulwarów św. Jana Teologa. Przechodząc od chęci do czynów przygotowaliśmy koncepcję zagospodarowania terenów przylegających do cerkwi św. Jana Teologa, polegającą na wykonaniu nasadzeń z kwiatów, krzewów i drzew, wykonaniu alejek, placu zabaw, elementów małej architektury, monitoringu, stylowego oświetlenia terenu, ale przede wszystkim na wybudowaniu amfiteatru. Ta cała infrastruktura w przyszłości będzie mogła służyć całej naszej społeczności, gdzie po niedzielnym nabożeństwie będziemy mieli możliwość organizacji wydarzeń kulturalnych: koncertów, spotkań, odpoczynku. Opracowaniem koncepcji Bulwarów św. Jana Teologa zajęła się Pani architekt Anna Naumiuk-Jakuc i trzeba powiedzieć, że zrobiła to świetnie.
W październiku przyjdzie czas na najważniejsze, czyli głosowanie nad wszystkimi projektami zgłoszonymi do Budżetu Obywatelskiego Miasta Białystok 2014. Tym razem jednak duchowni nie zwrócą się o ofiarę na ten cel, o wpłacanie środków na wybudowanie amfiteatru, tym razem naszą „żertwą” będzie głos oddany na Bulwary św. Jana Teologa. Całkowity koszt wykonania bulwarów to 1 mln 400 tyś zł i gdyby głosy oddało dziesięć tysięcy mieszkańców Białegostoku, to tak jakby każdy z nich położył w ofierze po 140 zł – to naprawdę bardzo dużo!

Taka jest historia pomysłu na wykonanie Bulwarów św. Jana Teologa, reszta już zależy od nas!

 

 

serwisy internetowe strony internetowe