a a a
2010-01-27

Dzień św. Sawy Serbskiego

     

Liturgia po serbsku

   W poniedziałek, 25 stycznia Cerkiew obchodzi pamięć św. Sawy Serbskiego.  Z tej okazji, w naszej cerkwi została odprawiona Boska Liturgia w języku serbskim. Nabożeństwu przewodniczył ks. Michał Czykwin, który w roku 2004 ukończył Wydział Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Belgradzkiego (Serbia).

   Podczas św. Liturgii śpiewał chór pod dyrekcją Miłosza Bogicia (parafia Zmartwychwstania Pańskiego). Wykonał on pieśni wg tradycyjnych serbskich melodii (tj. śpiewy polifoniczne i piewanije). Jak zauważył proboszcz parafii - ks. Marek Wawreniuk, chór wprowadził wiernych w atmosferę duchowości Bałkan.

   Św. Sawa jest dla Serbów postacią szczególną - chrystianizował Serbię, stworzył podwaliny państwowości Serbii (m.in. prawo). Był także arcybiskupem - zwierzchnikiem serbskiego Kościoła. I to właśnie jego starają się naśladować obecni serbscy patriarchowie. Nawet dzieci znają tekst hymnu ku czci świętego. Dzień św. Sawy jest także dniem wolnym od nauki - podkreślił ks. Michał Czykwin. Zaznaczył on także, że zwierzchnik polskiej Cerkwi - metropolita Sawa -  studiował w Serbii, tam też złożył śluby mnisze i otrzymał swoje imię - na cześć największego serbskiego świętego.

   Po Boskiej Liturgii, duchowni parafii św. Jana Teologa odprawili nabożeństwo błagalne (molebien) za serbski naród. Ks. Michał zwrócił uwagę na szczególną potrzebę modlitwy za braci - Serbów. Znajdują się oni w trudnym momencie historii (szczególnie w Kosowie i Metochii) i potrzebują naszego modlitewnego wsparcia.

Fragmentów nabożeństwa można posłuchać TUTAJ

Galeria zdjęć z nabożeństwa

tekst i zdjęcia: Paweł Karczewski

serwisy internetowe strony internetowe