a a a
2010-02-15

Proszczalnoje Woskriesienije w naszej cerkwi

     Niedziela 14 lutego 2010 r. okazała się niezwykle ważnym dniem w życiu naszej parafii. Został ukończony nowy relikwiarz, w którym spoczęły moszczy świętych Lekarzy Kosmy i Damiana. Relikwiarz poświęcili goście z Serbii - ojcowie Branko i Zoran, którzy celebrowali Boską Liturgię wraz z naszym duchowieństwem. Nabożeństwo było wyjątkowe, ponieważ wraz z duchownymi do naszej cerkwi przybył pięćdziesięcioosobowy serbski chór, który śpiewał całą Liturgię. 


     Nowy Relikwiarz został wykonany przez znanego warszawskiego jubilera, który projektując go nawiązał do oryginału - moszczawika. To w nim od wieków spoczywają relikwie świętych Lekarzy w monasterze Zocziszte na Kosowie. 


     Chór „Branko” to najstarsze w Serbii towarzystwo śpiewacze. Powstało w odległym 1887 roku i od tej pory nieprzerwanie pielęgnuje serbską tradycję muzyki cerkiewnej. Chór na co dzień śpiewa w Katedralnej cerkwi w mieście Nisz. Przez ostatnie lata śpiewał wszystkie nabożeństwa sprawowane przez biskupa niszkiego -  Ireneusza, wybranego niedawno na Patriarchę serbskiego. „Branko” jest najbardziej utytułowanym chórem w Serbii. Koncertował na całym świecie (m.in. Rosji, USA, Kanadzie, Australii i większości krajów Europy). Jest laureatem wielu Festiwali. W 2009 roku zdobył główną nagrodę na  międzynarodowym festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. W naszej cerkwi chór zaśpiewał tradycyjne serbskie kompozycje, tak by wierni mogli poczuć atmosferę serbskiej prawosławnej liturgiki. 

     Wczorajsze spotkanie z Serbami z Nisza nie było pierwszym. Naszą parafię łączy wieloletnia przyjaźń z duchowieństwem niszkiej katedry oraz Towarzystwem „Branko”. Kiedy nasi przyjaciele, kilka miesięcy temu, otrzymali zaproszenie na Festiwal Cerkiewnej Muzyki w Grodnie, sami zaplanowali program pobytu tak, by w niedzielę móc uczestniczyć w nabożeństwie w naszej parafii. 


     Wolą Bożą było, aby dzień ich przyjazdu pokrył się z uroczystym poświęceniem nowego relikwiarza.

Relacja z uroczystości w radiu Orthodoxia: część I,   część II.

Galeria zdjęć z uroczystości: TUTAJ

 

serwisy internetowe strony internetowe