a a a
2017-04-13

Pielgrzymka do Ziemi Świętej 2017 - relacja

 Już po raz piąty parafia św. Jana Teologa w Białymstoku zorganizowała pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W tym roku pojechało z nami 40 pielgrzymów, w tym 11 osób ze Słowacji. Powoli staje się tradycją, że pielgrzymki naszej parafii są międzynarodowe.

W dniach 24.01-04.02.2017 z błogosławieństwa Jego Ekscelencji abp Jakuba, pielgrzymi wraz z duchowieństwem, na czele z ks. prot. Markiem Wawreniukiem, odwiedzili i pokłonili się najważniejszym miejscom w Ziemi Świętej, związanym ze Starym i Nowym Testamentem. Wyjazd nie odbyłby się, gdyby nie współpraca z Rosyjską Duchowną Misją, działającą w Ziemi Świętej, której dobra organizacja, duchowna pomoc, profesjonalizm i przewodniczka w osobie matuszki Mariam, wydały się bezcenne w tych ważnych dniach. Podczas pobytu w Ziemi Świętej odwiedziliśmy niemalże wszystkie najważniejsze miejsca związane z chrześcijaństwem. Organizatorzy zapewnili nam bardzo bogaty program. Najważniejsze miejsca, które zobaczyliśmy były związane ze Świętami Bożego Narodzenia – Grota Narodzenia Jezusa Chrystusa, Pole Pasterzy; wydarzeniami Wielkiego Tygodnia – Droga Krzyżowa, Golgota, Grób Chrystusa; świętami Narodzenia, Zwiastowania, Zaśnięcia Bogurodzicy, jak również wydarzeniami Starego Testamentu.

Kolejny już raz z rzędu odwiedziliśmy Królestwo Jordanii, gdzie mieliśmy możliwość poznać parafię prawosławną w stolicy królestwa – Ammanie, zobaczyć biblijne miejsca, takie jak góra Nebo ( z której Mojżesz widział przed swą śmiercią Ziemię Obiecaną), miejsce wniebowzięcia proroka Eliasza, jaskinię Lota, pierwotne miejsce Chrztu Pana Naszego Jezusa Chrystusa.

Nie bez powodu pielgrzymkę do Ziemi Świętej nazywa się „Piątą Ewangelią”, nie można jej porównać do żadnej innej pielgrzymki, pozwala oczami duszy ujrzeć miejsca związane z Naszym Zbawicielem. Zachęcamy ludzi w różnym wieku do odwiedzenia Ziemi Świętej przynajmniej raz w życiu i otrzymania łaski Bożej płynącej z tych miejsc.

o. Adam Jakuc

GALERIA ZDJĘĆ

serwisy internetowe strony internetowe