a a a
2017-04-25

Spotkanie grupy 30+ 40+

 W piątkowe popołudnie 07.04.2017 r., w dzień święta Zwiastowania, parafia św. Jana Teologa gościła prawosławną społeczność grupy 30+ 40+. Spotkanie odbyło się na sali parafialnej przy udziale proboszcza - o. Marka Wawreniuka.

Treść spotkania wypełniła projekcja filmowa dzieła w reżyserii Alekandra Proszkina pt. "Cud". Projekcja poprzedzona była słowem skierowanym przez o. Marka do zebranych. Duchowny wyraził zadowolenie z faktu, że inicjatywa podjęta przez młodych ludzi ma miejsce. Zaznaczył, iż każde spotkanie człowieka z człowiekiem jest wartością samą w sobie i jest czymś budującym. Ponadto zwrócił uwagę na szczególny czas, w jakim przyszło nam się spotkać. Podkreślił rolę Matki Bożej w procesie zbawienia, jako tej, która pokornie przyjęła na siebie Wolę Bożą. Ponadto życzył wszystkim spokojnego przeżycia nadchodzących dni Wielkiego Tygodnia i godnego doczekania Świąt Zmartwychwstania.

O. Marek Wawreniuk opatrzył film swoistym preludium, nakreślając obraz realiów, duchowości społeczeństwa Związku Radzieckiego i Rosji czasów pokomunistycznych. Posługując się realnym przykładem zasłyszanym od znajomego, uświadomił zebranym, jak ciężkie były losy osób wyznających wiarę w Boga. Niejednokrotnie dochodziło do ludzkich tragedii, m.in. w obliczu faktu, że służby medyczne odmawiały udzielania niezbędnej pomocy dla ratowania życia i zdrowia osobom jawnie wyznającym swoją wiarę, rodzinom duchownych. Film fabularny „Cud” osadzony jest właśnie w czasach komunizmu. Opiera się na prawdziwej historii, która wydarzyła się w 1956 r. W centrum wydarzeń stoi młoda dziewczyna, która znieważyła świętość – ikonę św. Mikołaja Cudotwórcy, zdejmując ją ze ściany i tańcząc z nią w trakcie sylwestrowej zabawy. Gdy Zoja (w filmie Tania) wypowiedziała słowa: "jeśli Bóg jest, to niech mnie ukarze” stała się z nią rzecz nadzwyczajna – dziewczyna wpadła niejako w stan hibernacji, oddychała, lecz skamieniała i stała jak posąg przez 128 dni…

***

Grupa 30+ 40+ utworzyła się, jako inicjatywa oddolna, w odpowiedzi na zapotrzebowanie prawosławnych osób pracujących (we wskazanym przedziale wiekowym). Ma za zadanie integrować środowisko. Organizowane spotkania tematyczne mają charakter otwarty, są okazją do pogłębienia wiedzy o tematyce duchowej i wymiany zdań pomiędzy uczestnikami spotkań.

Kontakt: 3040grupa@gmail.com

serwisy internetowe strony internetowe