a a a
2010-04-10

Arcybiskup Miron zginął w katastrofie

Arcybiskup Miron (Chodakowski), Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego, generał brygady i biskup hajnowski, zginął dzisiaj rano w katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154. Potwierdziła to oficjalna strona PAKP. Arcybiskup Miron był członkiem prezydenckiej delegacji na dzisiejszych uroczystościach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Samolot rozbił się w Smoleńsku podczas lądowania. Nikt z 88 pasażerów, wśród których znajdowali się Lech Kaczyński, jego małżonka i wiele innych osobistości polskiego państwa nie przeżyło.

Metropolita Sawa odprawił w katedrze św. Marii Magdaleny nabożeństwo żałobne w intencji ofiar katastrofy.

Z błogosławieństwa abpa Jakuba, dziś po całonocnym czuwaniu (ok. 18.45) w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku zostanie odprawione nabożeństwo żałobne (panichida) w intencji arcybiskupa Mirona i pozostałych ofiar katostrofy lotniczej w Smoleńsku. Nabożeństwu przewodniczyć będzie arcybiskup białostocki i gdański Jakub.

W naszej cerkwi Panichida będzie odprawiona dziś, ok. 18:30

 (po nabożeństwie wieczornym).

Wieczna im pamięć!
Chrystus zmartwychwstał!


Biografia śp. abp. Mirona

Mirosław Chodakowski urodził się 21 października 1957 r. w Białymstoku. Ukończył szkołę podstawową w Białymstoku, Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie i Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Jabłecznej.

17 grudnia 1978 r. przyjął postrzyżyny w riasofor, a 9 dni później święcenia diakonatu. 15 lutego 1979 r. został wyświęcony na hieromnicha. W listopadzie 1979 r. śp. metropolita warszawski i całej Polski Bazyli dokonał postrzyżyn malej schimy hieromnicha Mirosława z imieniem Miron.

Hieromnich Miron pełnił funkcję namiestnika monasteru pw. św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej. Był rektorem Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego. W 1984 r. został podniesiony do godności ihumena, przyjęty w skład duchowieństwa diecezji białostocko-gdańskiej i mianowany proboszczem parafii pw. Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu. W 1990 r. podniesiony do godności archimandryty i mianowany namiestnikiem restytuowanego monasteru w Supraślu.

11 maja 1998 r., zgodnie z decyzją Soboru Biskupów PAKP, odbył się ingres archimandryty Mirona na biskupa hajnowskiego. 15 sierpnia 1998 r. prezydent Rzeczpospolitej Polski Aleksander Kwaśniewski mianował bp. Mirona generałem brygady i Ordynariuszem Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.

10 maja 2008 r. bp Miron został podniesiony do godności arcybiskupa.

Na podst. cerkiew.pl, wyborcza.pl, orthodox.pl
Fot. Tommy (OrthPhoto.net) i
www.orthodox.bialystok.pl

serwisy internetowe strony internetowe