a a a

Wydawnictwa

 

 

 

 


Gazetka parafialna Patmos

 
miesięcznik

Wydawany od stycznia 2012 roku.


Gazetka Patmos jest redagowana przez naszą parafię i dostępna w naszej cerkwi.
Nowy numer jest dostępny w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.
Znajdziesz tu sprawy bieżące, porady, artykuły oraz porządek nabożeństw na nowy miesiąc.

 

 

 

Akatyst do świętego apostoła i ewangelisty Jana Teologa

    

Pierwsze wydawnictwo naszej Parafii. Zawiera tekst nabożeństwa w języku polskim i cerkiewnosłowiańskim oraz transliterację. W książce znajdziemy także żywot św. Jana Teologa. 

Książka jest do nabycia w Parafii i większości cerkiewnych sklepów.

 

 

Akatyst do świętych męczenników i darmoleczących Kosmy i Damiana

Książka zawiera tekst nabożeństwa w języku cerkiewnosłowiańskim, transliterację na łaciński alfabet oraz tłumaczenie na język polski. Znajdziemy tu także żywot świętych braci Kosmy i Damiana oraz historię ich relikwii, których cząstka znajduje się w naszej cerkwi. 

 
Książka jest do nabycia w Parafii i większości cerkiewnych sklepów.

 

 

 Święty Car Łazarz

Obszerny folder przybliżający żywot, znaczenie i kult świętego Łazarza serbskiego, którego cząstka Relikwii znajduje się od maja 2011 roku  w naszej cerkwi. Folder jest wydany w kolorowej obwolucie, w formacie A5. Zawiera 8 stron i jest opatrzony odpowiednimi fotografiami. Zawiera teksty źródłowe oraz opracowania o. Michała Czykwina i pana Vladana Stamenkovića, możliwie najlepiej przybliżające czytelnikowi postać wielkiego serbskiego świętego – cara Wielikomuczenika Lazara.

Folder jest dostępny w naszej cerkwi.

Cena: dobrowolna cegiełka na budowę nowej cerkwi.

   

 Folder w języku greckim

Folder w języku greckim przybliżający żywot świętego męczennika młodzieńca Gabriela Zabłudowskiego oraz dzieje Prawosławia w Polsce. Folder jest darem naszej parafii dla Braci Greków  z ateńskiej cerkwi świętej Mariny, która od lat z nami współpracuje. Folder ma na celu zbliżanie prawosławnych w Grecji i Polsce oraz poszerzanie wiedzy o historii i duchowości Prawosławia w Polsce.
Publikacja została wydana w nakładzie trzech tysięcy sztuk i w całości została przekazana bratniemu greckiemu narodowi na ręce proboszcza ateńskiej parafii św. Mariny – o. Serafina, który jest wieloletnim przyjacielem i pomocnikiem naszej parafii .

 

 Kolory Prawosławia. Serbia


Wydawnictwo: Warszawska Metropolia Prawosławna i Parafia św. Jana Teologa w Białymstoku
Ilość stron: 168.
Owocem współpracy Warszawskiej Metropolii Prawosławnej ze znaną witryną internetową www.orthphoto.net, specjalizującą się w fotografice prawosławnej, jest trzeci z serii albumów poświęconych różnorodności i wielobarwności Prawosławia w różnych zakątkach świata. Po wydaniach poświęconych Polsce (2011) i Rosji (2012), które spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem Czytelników, tematem albumu jest piękno serbskiego Prawosławia. Ukazał się on we współpracy z parafią prawosławną św. Jana Teologa w Białymstoku, organizatorem Dni Kultury Serbskiej „Vidovdan”, podczas których odbyła się również prezentacja tego wydawnictwa. W albumie znajdzie się ponad 120 fotografii udostępnionych przez 30 autorów z Bałkanów i Polski. Ich fotografie, jak w „Słowie wstępnym” napisał metropolita warszawski i całej Polski Sawa, „rejestrując mniej i bardziej ważne wydarzenia związane z Cerkwią prawosławną w Serbii, przedstawiają cenną architekturę i wnętrza serbskich świątyń, ukazują piękno krajobrazu ziemi serbskiej, a nade wszystko jej przebogate duchowe dziedzictwo i duchowy wymiar, znajdujący odbicie na twarzach osób uchwyconych przez obiektyw aparatu fotograficznego”.

Cerkiew świętego Mikołaja Serbskiego


Owocem V Festiwalu Kultury Serbskiej Vidovdan (2016) jest książka dokumentująca powstanie niezwykłej polichromii w cerkwi św. Mikołaja Serbskiego na Bacieczkach. Książka opisuje i dokumentuje powstanie nowej świątyni. Zawiera zarówno obszerne teksty poświęcone poszczególnym etapom i sferą artystycznym powstawania nowej cerkwi jak również liczne fotografie. Książka powstała dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Miasta Białystok.

 

serwisy internetowe strony internetowe