Śww. Kosmy i Damiana 2009.
14 listpada Cerkiew prawosławna obchodzi pamięć śww. Kosmy i Damiana. Nasza parafia w sposób szczególny obchodzi ten dzień, który za sprawą ikony swiętych Lekarzy oraz ich relikwii stał się niejako drugim świętem parafii.
Ikona, która znajduję się w cerkwi jest darem prawosławnego narodu Kosowa i Metochii oraz znakiem wdzięczności za pomoc i miłości, która łączy prawosławnych w Polsce i Serbii. Ikona została napisana w najstarszym Kosowskim monasterze Zocziszte, poświęconemu świętym lekarzom Kosmie i Damianowi. Tutaj od wieków przechowuje się ich cudowne relikwie. Monaster słynie z cudów uzdrowień, które regularnie mają miejsce przy moszczach. W sierpniu 2009 r. cząsteczka tych relikwii przybyła do Polski i spoczęła obok ikony świętych lekarzy w cerkwi na Bacieczkach.
Pierwsze w historii parafii święto Kosmy i Damiana przyciągnęło do cerkwi rzesze wiernych. Modlitwy rozpoczęły się całonocnym czuwaniem, któremu przewodził archimandryta Gabriel. W nocy służono akatyst i molebien za chorych. Boską Liturgię celebrowało 15 duchownych, którym przewodniczył ks. Aleksander Makal. Homilię wygłosił hieromnich Tymoteusz z monasteru św. Dymitra w Sakach.
Szczególnymi gośćmi na święcie było kilkunastu studentów z Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Seminarzyści nadali modlitwom wiernych podniosłego charakteru i szczególnego nastroju, śpiewali bowiem podczas wszystkich nabożeństw utwory pochodzące z Bałkanów, samego Kosowa i Bizancjum. Tym samym podkreślili pochodzenie relikwii i ikony oraz przybliżyli Bałkańskie prawosławie wszystkim zebranym w świątyni.
Obchody święta zakończyła uroczysta procesja i oświęcenie nowego kiotu do ikony świętych lekarzy. Kiot jest dziełem jednego z parafian, który zaprojektował go i własnoręcznie wykonał jako swą ofiarę dla świętych braci i parafii świętego Jana Teologa.